Az Ukrajna soron kívüli európai uniós csatlakozásával kapcsolatos véleménynyilvánító szavazás kapcsán tartott fórumot Szabadbattyánban a térség országgyűlési képviselője, Vargha Tamás honvédelmi miniszterhelyettes, valamint az ő meghívására Koncz Zsófia családokért felelős államtitkár. A rendezvény fókuszában a Voks 2025 szavazás állt, ám számos más téma is szóba került a Székesfehérvár melletti településen.

Mint köztudott, a brüsszeli döntéshozók gyorsított eljárásban, példátlan módon soron kívül szeretné felvenni az EU tagjai közé a háború sújtotta Ukrajnát, amely gyakorlatilag nemhogy a gyorsított, soron kívüli, de a megszokott alapvető felvételi feltételeknek sem felel meg, amelyek alapján – az egyébként évekig tartó – tagfelvételt előkészítő folyamat elindítható volna. 

Vargha Tamás elmondta: Magyarország számra is számos veszélye és negatívuma lenne az esetleges soron kívüli tagságnak, amelyet a magyar gazdaság, s minden magyar család megszenvedne. „Mi nem Ukrajna ellen vagyunk, amikor azt mondjuk, hogy Ukrajna gyorsított felvétele Magyarország szerint lehetetlen most, illetve 2030 előtt, hanem a magyar családok mellett vagyunk”

Voks25 KonczZs 2

Koncz Zsófia szerint nagyon fontos, hogy minél többen éljünk a véleménynyilvánítás lehetőségével, amit a Voks 2025 biztosít számunkra. „Hazánk szempontjából ez egy nagyon komoly vállalásokkal teli kérdés, és azért mondjuk azt, hogy mi a magyar családok mellett vagyunk, mert Európa legnagyobb adócsökkentési programját jelentettük be. Bizony, több ezer milliárd forintot fogunk a következő négy évben a magyar családoknak juttatni ezekkel a döntésekkel, s mi mindig a magyar családokat szeretnénk támogatni, amikor ezt hazánk gazdasági ereje lehetővé teszi.”

Világos a helyzet: mivel az EU vezetői a tagországok pénzéből, azok támogatása által oldaná meg Ukrajna folyamatos megsegítését, s azt, hogy mielőbb beléphessenek az unióba, a gyorsított tagfelvétel esetén hazánk gazdasága komoly veszteségekkel nézne szembe, ami jelentős negatív hatást gyakorolna az ország globális fejlődésére, ezen belül a családok támogatására. Ezt nyilvánvalóan egyetlen józanul gondolkodó magyar ember sem támogatja.

Mint az illetékesek hangsúlyozták, a véleménynyilvánító szavazás eredményét a kormány politikai értelemben kötelezőnek tekinti, annak megfelelően képviseli az országot a döntés során.

A fórumon elhangzott: számos kérdésben megtörtént már, hogy az unióban az európai emberek véleményének ismerete nélkül hoztak döntéseket. Ilyen volt a háborús politika, a szankciós döntések vagy a migráció, és most így akarják Ukrajnát is beerőltetni az unióba. A kormány szerint ez számos veszélyt jelent a magyar családoknak. Ukrajna eddigi támogatása is már mintegy 2,5 millió forint költséget jelentett minden magyar családnak, ha pedig beerőltetnék Ukrajnát az EU-ba, akkor ez évi szinten további félmillió forintos költség lenne minden családnak.

Voks25 KonczZs 1

Brüsszelben egyértelművé tették, hogy az ukrán hadsereg fenntartását, modernizálását és Európa újrafegyverzését is egy csomagban szeretnék finanszírozni egy óriási közös hitelből, amelynek költségeit még az unokáinknak is kellene fizetniük. A Magyar Külügyi Intézet számításai szerint Ukrajna felvétele és annak költségei több mint 20 ezer milliárd forintba kerülnének! Ráadásul megszűnne a közös agrárpolitika, amely sok magyar gazdát érintene negatívan, emellett sok a biztonsági kockázat is. Ukrajnában a közbiztonság sokat romlott, rengeteg fegyver van az országban, a szervezett bűnözés mellett pedig az egészségügyi, járványügyi, oltási szabályok is sokkal lazábbak, mint Magyarországon. Ezek mind-mind hatalmas veszélyforrást és kockázatot jelentenek hazánk számára.

A szavazólapot és válaszborítékot a napokban már Fejérben is elkezdték kézbesíteni, de május végéig mindenki megkapja az országban. A szavazólapokat a válaszborítékben június 20-áig lehet visszaküldeni.

(Fotó: Mátay Balázs)