Évről évre Székesfehérvár legkiemelkedőbb rendezvénysorozata a Királyi Napok, sőt országos összevetésben sem akad párja, pedig bizony az augusztusi ünnepkörhöz kapcsolódóan minden településen kitesznek magukért a szervezők. A nemzetközi néptáncfesztivállal, koncertekkel, színházi produkciókkal, mézünneppel, katonazenei fesztivállal és történelmi játékkal is tarkított programkavalkádról a Zichy ligetben adtak előzetes tájékoztatást a sajtó képviselőinek a szervezők.
Székesfehérvár alpolgármestere, Róth Péter a Királyi Napok jelentette stabilitást egy kősziklához hasonlította, amely biztos alap, amire lehet építkezni.
„Az elmúlt időszakban sokan érezhetik úgy, hogy megszűntek a biztos pontok a világban. Ami egyértelmű volt, mintha mára nem volna az. Sőt, mintha az lenne az érzés, hogy a stabilitás nem előny, hanem hátrány volna. Pedig nem így van. Valójában mi döntjük el, hogy világunkat sziklára építjük-e. Sziklára, biztos pontra. Ilyen biztos pontok lehetnek az ünnepek. Az ünnepek egy család, egy közösség, de egy város életében is. Székesfehérvár ünnepi időszakának kapujában állunk. Olyan színes és sokrétű ünnepi programot szeretnénk nyújtani, melyhez minden fehérvári csatlakozni tud. Olyan ünnepi programot, mely fesztiválok sorozatával jelent biztos pontot, évről évre. Olyan ünnepi programot, mely azonban nem elrejti, hanem büszkén rámutat a sziklára, melyre mindannyiunknak lehetősége van építkezni. E gondolatokkal hívok mindenkit a 2024. évi Székesfehérvári Királyi Napokra!”
A közel kéthetes fesztiválprogramot augusztus 8-10. között az Alba Regia Feszt indítja, melynek keretében ingyenes jazzkoncertek sora várja a zenekedvelőket a Bartók Béla téren és a Szent István Király Múzeum Díszudvarán.
Augusztus 9–11. között ismét lesz Fehérvári Mézünnep, amelyre Fejér vármegyei méhészek és termelők hozzák el portékáikat, vasárnap felvonulnak a mézlovagrendek és mézszentelő misét is tartanak. Augusztus 10-én kora este a Fehérvári Fúvós Fesztivál koncertjeit hallhatja a közönség a Városház téren, ahol a Székesfehérvári Fúvószenekar és a meghívott zenekarok játszanak majd.
Augusztus 10-én indul útjára a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával megvalósuló 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban című ingyenes, országos programsorozat, amelynek célja, hogy a kultúrstratégiai intézményekkel közösen ünnepelje kulturális és történelmi örökségeinket, hagyományainkat. Színházi előadások, zenei, irodalmi és képzőművészeti programok, gasztrobusz kapott helyet a kétnapos programban, a gyerekeket hungarikum játéktér, táncház, cirkuszi programok és kézműves foglalkozások várják.
„Augusztusban hagyományosan ünnepi programokkal köszöntjük Fehérvár lakóit, és az eseményeken keresztül szeretnénk őket megerősíteni abban a tudatban, hogy mit jelentenek a Szent Istvánig visszanyúló gyökerek, milyen a keresztény kultúrára épülő, mindennapi valóság.” – emelte ki Spányi Antal megyés püspök. A Székesfehérvári Egyházmegye szervezésében augusztus 14-én tartják a hagyományos fogadalmi szentmisét, a Püspöki Palotából körmenetben viszik a magyar Szent Család ereklyéit a Székesegyházba, majd koncelebrált ünnepi szentmisét tartanak. Augusztus 15-e a keresztény világ egyik legnagyobb ünnepe, ezen a napon 19.00 órakor kezdődik a Nagyboldogasszony-napi ünnepi szentmise. Augusztus 16-an tartják az ünnepi programsorozat fontos közéleti eseményét, az Államalapító Szent István Emlékérem és Díj ünnepélyes átadását, majd augusztus 20-án Szent Istvánt ünneplik és megáldják az új kenyeret, megköszönve Isten áldását és gondoskodását.
2019 óta először, újra a világ különböző pontjairól érkező táncegyütteseket lát vendégül a házigazda, a 75 éves Alba Regia Táncegyüttes a Királyi Napok Nemzetközi Néptáncfesztiválon: Mexikóból, Spanyolországból és Szlovákiából érkeznek csoportok, valamint fellép a Tököli Délszláv Táncegyüttes. Juhász Zsófia, az Alba Regia Táncegyesület elnöke elmondta, hogy augusztus 11-én, a Királyi Napok nyitó estéjén, majd 15-én is lesz felvonulás, míg a köztes napokon az Országzászló téren interaktív táncos programokkal, a Mátyás király-emlékműnél térzenei koncertekkel, a Táncházban pedig folkestekkel, gasztronómiai eseményekkel várják az érdeklődőket.
Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar eseményeiről Ruff Tamás igazgató számolt be. Sokak kedvence a Fricsay Richárd Regionális Katonazenekari Fesztivál, amely minden évben tartogat meglepetéseket. A Székesfehérvár Helyőrségi Zenekar a vendégzenekarokkal – a Veszprém Légierő Zenekarral, a Légierő Zenekar Szolnokkal, az MH BHD 32. Testőrezred Helyőrségi Zenekarral – együtt augusztus 16-án várja a közönséget a Városház téren, közreműködik Szomor György színművész és Rezsnyák Róbert operaénekes. Augusztus 20-án, a Királyi Napok záróestjén pedig Erkel Ferenc: Hunyadi László című operáját adják elő a muzsikusok koncertszerű változatban, összesen több mint 150 kórustag és zenész közreműködésével.
A Szent István Király Múzeumot a neve is kötelezi arra, hogy részt vegyen a Székesfehérvári Királyi Napokon. Pokronevszki Krisztián főigazgató arról tájékoztatott, hogy az újdonságként belépő Lovagok Napján, augusztus 17-én igyekeznek igazi középkori hangulatot varázsolni. Lovagok küzdenek a bajnoki címért a II. Szent István Tornán, a napot középkori játékok, középkori vásári forgatag, interaktív harcművészeti bemutató, diákszínjátszók előadása színesíti. A torna előtt a lovagi viadal fegyveres résztvevői, támogatói és az óriásbábok látványos felvonulást tartanak a Várkörúton. Az uralkodóink földi maradványait rejtő Osszáriumot augusztus 13-án, kedden 19 órakor nyitják meg ünnepélyesen, a királyi csontkamra és a Nemzeti Emlékhely augusztus 20-ig ingyenesen látogatható 9–20 óráig. Ugyancsak ingyenesen, naponta 10–18 óra között látogatható a Koronázó Bazilika Nemzeti Emlékhely Látogatóközpont a Várkörúton.
A Vörösmarty Színház, a Rákóczi Szövetség és Székesfehérvár Önkormányzata hetedik alkalommal szervezi meg idén a Kárpát-medencei Színjátszó Tábort 25 határon túli diák részvételével. Az ő közreműködésükkel valósul meg augusztus 18-án és 19-én a Bartók Béla téren az Árpád-házi históriák című történelmi játék, amely a korábbi Koronázási szertartásjátékokban bemutatott királyok kalandos életének egy-egy jelenetét meséli el – fogalmazott Lőrincz Zsuzsa, a Vörösmarty Színház ügyvezetője. Az ingyenes előadásokra az előzetes regisztráció során minden hely elkelt.
A Tourinform Iroda garantált programokkal várja a vendégeket a Királyi Napok idején. Gombaszögi Nóra irodavezető elmondta, hogy péntek esténként fáklyás városnézés indul, melynek során érintik a Nemzeti Emlékhelyet, míg szombatonként 17.00 órakor panorámabuszos túra indul az Alba Arénához.
Igaz Krisztina, a Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ szakmai vezetője a nagykoncertekről számolt be: augusztus 16-án Fenyő Miklós, 17-én a Bikini szórakoztatja a rajongókat a Zichy-színpadon, a sort a Bagossy Brothers Company zárja 18-án. Augusztus 18-19-20-án a Koronázási Ünnepi Játékok három napja a középkorba repíti a látogatókat. A három napban mutatványosok és boszorkányok csalogatnak, jósok jövendölnek, kézművesek és hagyományőrző csapatok tartanak bemutatókat, a gyerekeket számtalan foglalkozás és játék várja, köztük a nagy kedvenc, a lovagi torna akadálypálya is. Az Országzászló tér a gyerekek kedvére idén is Mesetérré alakul: zenés, mesés előadások, táncházak és játékok szórakoztatják a legkisebbeket három napon át az óriásbábok társaságában. Barna Zsombor bábművész elhozza Vitéz Lászlót, a Bordó Sárkány koncertet és táncházat tart, Csernik Szende mesét mond, jönnek a zászlóforgatók és a gólyalábasok – a Rutkai Bori Banda, a Bogár Muzsika és a Kolompos együttes interaktív koncertje pedig kicsiknek és nagyoknak is jó élmény lesz. Régi gyerekjátékok, kézműves foglalkozások és mesterség-bemutatók várják a térre betérő családokat. Az óriásbábok három napon át az Országzászló téren fogadják az „alattvalókat”, az érdeklődők közelebbi ismeretséget is köthetnek velük, ha kipróbálják az Árpád-házi ágbogozót és Az Árpád-háziak nyomában című játékot.
Az Öreghegyi Mulatság ebben az évben is Szent István napja előtt, augusztus 19-én fogadja a vendégeket a Bory téren zenés, táncos műsorokkal – többek között a Groovehouse fellépésével, valamint Kovács Áron & DJ Kényelmes Still Crazy című produkciójával –, gyerekfoglalkozásokkal, kenyéráldással, a borrendek felvonulásával és bemutatkozásával. A hagyományos utcabálon a Fantom zenekar játszik, a napot fény-lézershow és az Il Silenzio hangjai zárják.
A múzeum számos egyéb programmal is várja a látogatókat: a Nemzeti Emlékhelyen a Küllő és rozetta című múzeumpedagógiai foglalkozás keretében rózsaablakokat, az Alkoss mozaikot! foglalkozáson pedig mozaikot készíthetnek az érdeklődők a koronázó bazilika szentélyének egykori mozaikjából ihletet merítve. Családok, baráti társaságok jelentkezését várják a Táblára fel! című társasjátékra, amelynek fókuszában a koronázó bazilika áll. A Rendházban A katonaláda titka címmel a Hadtörténeti Múzeum munkatársai elevenítik meg az első világháború frontjain harcoló katonák mindennapjait.
Egyéb események:
Augusztus 11-től 20-ig, naponta 10.00-19.00 óra között a Nyitott Városháza keretében a Szent Korona, az országalma és a koronázási kard hiteles másolatát is bárki megnézheti az épületben.
A szabadtéri mozizás élményét a Bartók Béla téren négy estén is átélhetik filmkedvelők: a Barátság mozi kertmozija augusztus 12-én a Mindenütt férfi című francia vígjátékot, 13-án A tökfilkó című francia vígjátékot, 14-én a Mindörökké nyár című amerikai vígjátékot, 16-án pedig a It Ends With Us – Velünk véget ér című amerikai romantikus filmet vetíti.
Különleges fényfestészeti műalkotások színesítik a történelmi belvárost. A Fényszórók Visual készül fényfestéssel: augusztus 11. és 20. között a Városház tér 1. épületen, vagyis a Városháza homlokzatán láthatnak folyamatosan változó, a nyár hangulatához illő vetítést 20.30–24.00 óra között az arra sétálók.
Technikai információ:
A látogatókat a Tourinform Irodában, valamint a Városház téren, továbbá a Fő utcán, a színháznál található információs pontokon segítik az önkéntesek.
(Fotó: Mátay Balázs)