A vasvári béke volt idén az OKPV – Országos Középiskolai Problémamegoldó Verseny – regionális fordulójának a témája, melyet szombaton rendeztek a Mathias Corvinus Collegium Székesfehérvári Képzési Központjában.
Idén negyedik alkalommal adott otthont Székesfehérvár az Országos Középiskolás problémamegoldó verseny régiós fordulójának. A történelmi témájú megmérettetés során a diákok egy adott döntési helyzetet dolgoztak fel, majd ezt zsűri előtt prezentálták.
Az OKPV egy történelmi tematikájú problémamegoldó verseny, melyet egyetemisták szerveznek. A résztvevők híres történelmi eseményeket, szituációkat gondolhatnak újra, forradalmi ötletekkel mutathatják meg, hogy ők hogyan alakították volna a történelmet. Célja a diákok körében az esetmegoldás módszertanának átadása, a kritikus gondolkodás fejlesztése. Sokkal több, mint egy történelmi verseny, hiszen a résztvevők számot adnak a prezentációs készségükről, kreatív gondolkodásukról és arról, hogyan miként tudnak csapatban dolgozni.
A fiatalok először a vasvári békéhez kapcsolódó prezentációjukat mutatták be a szakmai zsűri előtt. Majd egy esetet kaptak a versenyzők a vasvári békéhez kapcsolódóan. Ezzel az volt a célunk, hogy az esetoldás módszereire, eszközeire felkészítsük és megtanítsuk a fiatalokat – mondta Bódis Bence az OKPV régiófelelőse. Ennek az a jelentősége, hogy az egyetemeken rengeteg olyan verseny van, ami az esetoldással kapcsolatos, és úgy gondolom, hogy rendkívül előnyös, ha már középiskolás korban 16-18 évesen megismerkedik az ember ezzel a területtel.
Az országos versenyre több, mint ötszáz diák jelentkezett. Régiónként pedig a legjobb négy csapat jut tovább az országos döntőbe, amely április 13-án lesz majd.
A vasvári béke:
350 éve, 1664. augusztus 10-én írták alá a vasvári béke néven ismert okmányt, amely az oszmánok és a Habsburgok számára elfogadhatóan rögzítette az 1660 és 1664 között kialakult helyzetet. 20 évre kötött békeszerződés volt, ami az 1663–64-es török elleni háborút zárta le.
(ÖKK, fotó: Simon Erika)